Luni, 20 noiembrie 2017, la sediul Confederatiei Sindicale Nationale MERIDIAN, in prezenta presedintelui Ion POPESCU si a Secretarului General, Dumitru Fornea, s-a desfasurat o intalnire de lucru de 3 ore intre Ministrul Transporturilor, domnul Felix Stroe si reprezentantii FSTFR, ai Sindicatului pentru Unitatea Salariatilor CFR Calatori si ai Sindicatului Aeroportuar HENRI COANDA, organizatii sindicale afiliate la CSN MERIDIAN.
 
   Afiliere
   Contact

Ultima ora
 

Consfatuire de lucru " Strategia industriei miniere ", Petrosani 22 aprilie 2005 

Principalele teme de discutie:

  • Situatia economico-sociala existenta la nivelul companiilor si societatilor miniere
  • Politici, instrumente si resurse necesare pentru realizarea obiectivelor Strategiei industriei miniere

Obiectivele actiunii:

  • promovarea dialogului individual si colectiv pentru informarea angajatilor cu privire la situatia si perspectiva unitatii in care lucreaza;
  • identificarea unor solutii optime, capabile sa reduca impactul social al disponibilizarilor;
  • consultarea personalului afectat asupra celor mai potrivite forme de protectie sociala ce urmeaza a fi adoptate;
  • promovarea unor forme de instruire pentru personalul angajat in vederea maririi sanselor acestuia pe piata muncii;
  • identificarea posibilitatilor de derulare a unor programe pentru lucrari comunitare, avand ca scop ocuparea temporara a persoanelor disponibilizate;
  • identificarea formelor de protectie sociala a persoanelor disponibilizate cu sanse minime in gasirea unui loc de munca;

Lista invitatilor de la Consfatuirea de lucru de la Petrosani, din data  22 aprilie 2005


1. Ministerul Economiei si Comertului –  Codrut SERES – Ministru
2. Ministerul Administratiei si Internelor – Constantin MIHART – Director 
3. Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei- Gheogrhe BARBU – Ministru
4. Ministerul Finantelor Publice –Nicolae IVAN – Secretar de Stat 
5. Ministerul Mediului si Gospodaririi Apelor – Sulfina BARBU
6. Agentia Nationala pentru Dezvoltarea si Implementarea Programelor de Reconstructie a Zonelor Miniere – Ruxandra BORTA – Director General
7. Agentia Nationala pentru Intreprinderile Mici si Mijlocii si Cooperatie – Gabriel Nastase –Vicepresedinte
8. Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca – Eugen PREDA – Director General
9. A.J.O.F.M. ALBA - Mircea Daniel SUCIU - Dir. Executiv
10. A.J.O.F.M. BIHOR - Pavel HARAGOS - Dir. Executiv
11. A.J.O.F.M. CLUJ - Daniel DON -  Dir. Executiv
12. A.J.O.F.M. CARAS SEVERIN - Ioan Mihai BALMEZ  - Dir. Executiv
13. A.J.O.F.M. HARGHITA - Ioan MURESAN - Dir. Executiv
14. A.J.O.F.M. HUNEDOARA - Mariana BĂCILĂ - Dir. Executiv
15. Agentia Natională pentru Resurse Minerale-Laurentiu BOGATU –Director General
16. Prefectura ALBA – COVACIU COSMIN ADRIAN -  prefect
17. Prefectura CARAS-SEVERIN – Ion DORAN- Sef Serviciu Dezvoltare Economica
18. Prefectura BIHOR – BOLOJAN ILIE GAVRIL - prefect
19. Prefectura CLUJ – HĂRDĂU MIHAIL - prefect
20. Prefectura HUNEDOARA – VLADU CRISTIAN MARIUS - prefect
21. Prefectura HARGHITA – STRUJAN CONSTANTIN - prefect
22. Primăria – IARA – POPA DORIN  - primar
23. Primăria – ABRUD - RATIU TIBERIU IOAN - primar
24. Primăria – BĂLAN – MERES MIHAI - primar
25. Primăria – MOLDOVA NOUA – LUPU MATEI - primar
26. Primăria – ROSIA MONTANA – NARITA VIRGIL NICOLAE - primar
27. Primăria –PETROSANI – SCHRETER CAROL - primar
28. Primăria – VULCAN – ILE GHEORGHE  - primar
29. Primăria – ANINOASA – BOTGROS ILIE - primar
30. Primăria – URICANI – BUHAIESCU DANUT - primar
31. Primăria – LUPENI – RĂZMERITA CORNEL  - primar
32. Primăria – PETRILA – PADUCEL ILIE – primar
33. Primăria – STEI – Ioan LUCACIU - primar
34. C.N.C.A.F – Minvest Deva S.A -  CRAI Pompiliu – Director General
35. S.C. MOLDOMIN S.A . - Victor TIUGAN - Director General
36. S.C. CUPRUMIN S.A. ABRUD - Sorin VĂTĂJELU - Director General
37. S.C. BĂITA S.A . - Maria CÂMPEAN  - Director General
38. Sindicatul ARAMIS Moldova Nouă-Serban STANCIU
39. Sindicatul Independent CUPRU-ABRUD-Viorel HUTULEAC
40. Sindicatul Independent BĂLAN-Mihai PÂRVAN
41. Sindicatul Independent FRĂTIA BĂITA-Sandu ISTOC
42. Sindicatul Liber ROSIA MONTANA-Sorin BĂBUT
43. Sindicatul Liber CORANDA CERTEJ-Cornel VRABIE
44. Sindicatul Liber MINA IARA-Teodor MOISA
45. Sindicatul Ind. al Salariaţilor din C.N.C.A.F. MINVEST Deva-Victor PĂTRĂSCOIU
46. Sindicatul Liber Decebal Deva-Hariton LUCIU
47. Sindicatul Viitorul Mineritului  - ALBU Cristian
48. Consiliu Judetean  Alba – DUMITREL Ion  - Presedinte
49. Consiliu Judetean Bihor – KISS Alexandru - Presedinte
50. Consiliu Judetean Caras Severin  -  Sorin FRUNZĂ VERDE  - Presedinte
51. Consiliul Judetean   Cluj  -  Petre Marius NICOARĂ -  Presedinte
52. Consiliul Judetean Harghita -  Bunta LEVENTE - Presedinte
53. Consiliul Judetean Hunedoara  -Mircea Ioan MOLOT – Presedint

 
Power by Portal de Afaceri, Catalog Firme by MediaNet Design