Contractul Colectiv de Muncă 2026–2028 a fost înregistrat la ITM București. Drepturile salariale se mențin

Contractul Colectiv de Muncă 2026–2028 a fost înregistrat la ITM București. Drepturile salariale se mențin

Silviu Geană
Silviu Geană
Comunicate

𝐂𝐨𝐧𝐭𝐫𝐚𝐜𝐭𝐮𝐥 𝐂𝐨𝐥𝐞𝐜𝐭𝐢𝐯 𝐝𝐞 𝐌𝐮𝐧𝐜𝐚̆ 𝟐𝟎𝟐𝟔–𝟐𝟎𝟐𝟖 𝐚 𝐟𝐨𝐬𝐭 𝐢̂𝐧𝐫𝐞𝐠𝐢𝐬𝐭𝐫𝐚𝐭 𝐥𝐚 𝐈𝐧𝐬𝐩𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫𝐚𝐭𝐮𝐥 𝐓𝐞𝐫𝐢𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚𝐥 𝐝𝐞 𝐌𝐮𝐧𝐜𝐚̆ 𝐁𝐮𝐜𝐮𝐫𝐞𝐬̦𝐭𝐢. 𝐃𝐫𝐞𝐩𝐭𝐮𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐬𝐚𝐥𝐚𝐫𝐢𝐚𝐥𝐞 𝐚𝐟𝐥𝐚𝐭𝐞 𝐢̂𝐧 𝐩𝐥𝐚𝐭𝐚̆ 𝐬𝐞 𝐦𝐞𝐧𝐭̦𝐢𝐧!

Stimați colegi,

În urma unui proces de negociere aplicat și responsabil, în care obiectivul principal a fost menținerea drepturilor salariale aflate în plată, s-a reușit încheierea noului Contract Colectiv de Muncă. Acesta va intra în vigoare de la data de 1 iulie 2026.

Trecem printr-o perioadă marcată de incertitudini, în care reducerea veniturilor salariale, eliminarea sau limitarea anumitor sporuri și măsurile de austeritate se află pe agenda publică și ne afectează pe toți. Dar, printr-un dialog deschis și responsabil, conducerea Regiei Naționale a Pădurilor și echipa de negociere a Federației SILVA au construit un Contract Colectiv de Muncă echilibrat și corect. Iar unul dintre punctele importante care au întrunit consensul tuturor este acela că drepturile aflate în plată pentru cei peste 13.000 de salariați ai Romsilva se mențin.

În aceste vremuri cu multiple provocări de ordin politic, economic și instituțional, în care se discută diverse forme de reorganizare, comasare sau restructurare ce pot afecta atât administrarea pădurilor statului, cât și salariații Romsilva, Contractul Colectiv de Muncă rămâne principala garanție pentru perioada următoare și, totodată, una dintre cele mai importante forme de protecție pentru angajații Regiei Naționale a Pădurilor.

Mesajul nostru comun către toți salariații Romsilva este acela că, mai mult ca oricând, fiecare dintre noi trebuie să își desfășoare activitatea cu responsabilitate, corectitudine și profesionalism. Numai printr-un efort comun, prin implicare și prin rezultate economice solide, prevederile Contractului Colectiv de Muncă vor putea fi susținute în mod real și durabil.

Dacă fiecare dintre noi va înțelege importanța rolului său și va alege să fie parte a soluției, nu a problemei, vom putea să ne îndeplinim misiunea de a gestiona cât mai bine pădurile României, să ne protejăm locurile de muncă, să contribuim la îmbunătățirea condițiilor de muncă și să menținem drepturile câștigate prin Contractul Colectiv de Muncă.

Este un moment care cere responsabilitate, solidaritate și profesionalism din partea tuturor. Doar împreună putem asigura stabilitatea Romsilva, protejarea pădurilor României și viitorul salariaților Regiei Naționale a Pădurilor.

Silviu GEANĂ,

Lider Federația SILVA